Ciekawski George sadzi drzewo

Czy znacie Ciekawskiego George`a?

Zadałam wczoraj 5-letnim przedszkolakom pytanie: Czy znają Ciekawskiego George’a? Okazało się, że i owszem, znają, ale wyłącznie z telewizji. Może pora to odczarować, Drodzy Koledzy i Drogie Koleżanki?  Seria książek, o których opowiem świetnie nadaje się do prowadzenia fantastycznych zajęć z maluchami. Sama wczoraj (a w przeszłości często!) tego doświadczyłam, oddelegowana na niespodziewane zastępstwo (gdy „zawaliły” się z powodu deszczu wycieczkowe plany) i uratowałam się właśnie dzięki Ciekawskiemu George. Zabrałam książki, pluszową maskotkę oraz kolorowanki i poszłam do przedszkolaków. Ciekawski George to mała niesforna małpka znana na całym świecie, kultowa bohaterka książek i filmów animowanych dla najmłodszych. Warto o niej pamiętać, szczególnie podczas kompletowania biblioteczki dla dzieci, w której nie może zabraknąć mądrej,  jednocześnie zabawnej literatury.

„Literackimi rodzicami” małpki jest małżeństwo – Hans Augusto Rey i Margret Rey. Pierwsza opowieść została wydana w 1941 roku w Nowym Jorku. Na polski rynek wydawniczy Ciekawskiego George`a zaprosiła pani Anna Kozanecka, założycielka Wydawnictwa MODO. Dzięki niej polskie maluchy mogą na bieżąco śledzić poczynania swojego ulubieńca. Wydawnictwo MODO dotychczas wydało osiem książek, pięć w dużym formacie: „Ciekawski George”, „Ciekawski George idzie do pracy”, „Ciekawski George dostaje medal”, „Ciekawski George jeździ na rowerze” oraz „Ciekawski George puszcza latawiec” i mniejsze rozmiarem, ale równie ładnie wydane: „Ciekawski George w bibliotece”, „Ciekawski George i urodzinowa niespodzianka” oraz ostatnią „Ciekawski George sadzi drzewo”.

W kolejnych opowieściach poznajemy naszego bohatera i jego przyjaciela, pana w żółtym kapeluszu. Małpka bez przerwy psoci i wpada w tarapaty, ale zawsze może liczyć na pomoc swojego opiekuna. Bawi i rozśmiesza małych czytelników, ale przede wszystkim też uczy, przekazuje ważne treści i przesłania.

Z charakteru nasz bohater przypomina małe dziecko: wszędobylskie, ciekawskie, wszystko go interesuje, lubi się bawić i psoci, poznając otoczenie. Dlatego tak bardzo kochają go dzieci na całym świecie. Bo są przecież takie same, a dorośli często nie potrafią zrozumieć oraz zaakceptować ich naturalnej wrażliwości na otaczający świat i nieustannej potrzeby eksplorowania go.

Ciekawski George sadzi drzewa

16 września 2021r. przypadała  123 rocznica urodzin Hansa Augusto Reya, wtedy też  miała premierę najnowsza książka o George’u pt. „CIEKAWSKI GEORGE SADZI DRZEWO”.
Tym razem Pan w żółtym kapeluszu zabiera swojego przyjaciela do Muzeum Nauki, gdzie między innymi znajduje się ekologiczna wystawa traktująca o tym, jak można zadbać o środowisko. Nasza małpka angażuje się w organizowany przez muzeum Zielony Dzień, angażuje się całym sobą… jak zwykle!  Co wyniknie z tego angażowania całym sobą? Doczytacie w książce. Gwarantuję, ze będzie to super zabawa! Odwiedzający muzeum i czytelnicy dowiadują się wielu rzeczy w temacie ochrony środowiska – więc sami widzicie, że można książkę świetnie wykorzystać jako pomoc dydaktyczną na zajęciach. Świetny, prosty tekst, kolorowe i pełne ekspresji, zabawne ilustracje, 20 rad „Jak żyć w zgodzie z naturą” oraz krótki kurs sadzenia drzewa w wykonaniu Ciekawskiego – więcej nie trzeba, by mieć cały scenariusz zajęć w jednej małej książce. Wierzcie mi, bawiliśmy się przy tej (i nie tylko tej) książce wyśmienicie, a po lekturze rozmowom o ekologii nie było końca. Dodatkowo książka, dzięki wspomnianym poradom, jest też inspiracją do tworzenia, np. ekologicznych zabawek. Jednym słowem – seria o Ciekawskim George`u powinna być obowiązkową pozycją w każdej przedszkolnej, i nie tylko, biblioteczce.

Polecajm ją rodzicom, koniecznie w postaci książek! Iwona Pietrucha