Edukacja ekonomiczna już w przedszkolu

Rusza kolejna edycja „Finansowego Elementarza”

Edukacja ekonomiczna już w przedszkolu? Czemu nie! Nasze przedszkolaki mają wprawdzie pewne pojęcie o istnieniu i znaczeniu pieniądza w życiu człowieka, ale w praktyce okazuje się, że nie bardzo rozumieją skąd się biorą pieniądze w bankomacie, nie łączą tego faktu z pracą członków rodziny, a już o oszczędzaniu nie mają żadnej wiedzy. Im wcześniej zaczniemy im to uzmysławiać, tym lepiej. Ciekawie i na różne sposoby można przekazać im tę wiedzę podczas zabaw i zajęć w przedszkolu. Mam dla Koleżanek i Kolegów propozycję, którą znam z autopsji. Są nią niezwykle interesujące dla maluchów i inspirujące dla nauczycieli warsztaty „Finansowy Elementarz”. To ogólnopolski projekt Fundacji Verba realizowany we współpracy z Fundacją Banku Millenium. Celem tego przedsięwzięcia jest zapoznanie przedszkolaków z podstawowymi terminami związanymi z ekonomią oraz uświadomienie, że oszczędzać należy od najmłodszych lat. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Edukacja ekonomiczna dla najmłodszych
W grudniu 2019 r. miałam przyjemność gościć w moim przedszkolu ze wspomnianymi warsztatami ich animatorkę panią Anię. To było fantastyczne przeżycie i świetna zabawa. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że Fundacja Verba wznawia te zajęcia i ogłasza nabór do nowej edycji, postanowiłam się podzielić tym doświadczeniem.  Zajęcia odbywają się w grupach dzieci 4-6 letnich, w wymiarze 30-40 minut w każdej grupie. Dopasowane są do możliwości i wieku dzieci, opierają się wyłącznie na wspólnej zabawie wzbogaconej atrakcyjnymi środkami dydaktycznymi. Przedszkolakom „towarzyszy” opiekun warsztatów, maskotka pieska – Pan Sebastian, który spoglądając ukradkiem z materiałów edukacyjnych, uczy i bawi zarazem. Podczas zajęć dzieci dowiadują się, jakie rodzaje środków płatniczych obowiązują w Polsce, grają w grę edukacyjną MEMORY, która odsłania tajniki ekonomii, kolorują kolorowanki, bawią się rekwizytami podczas zabaw ruchowych i dyskutują z wielkim zacięciem.
Wszystkie pomoce przygotowane zostały w wersji XXL. Są to duże i kolorowe plansze, banknoty, monety oraz elementy gry, które zdecydowanie podnoszą atrakcyjność warsztatów i sprawiają, że dzieciaki są nimi naprawdę zainteresowane. Nawet nie wiemy, kiedy mija zaplanowany czas i ma się wrażenie, że zabawa mogłaby jeszcze trwać.
Projekt „Finansowy Elementarz” to również inspiracja dla nauczycieli. Zajęcia pokazują, w jaki sposób poprowadzić swoich wychowanków dalszą ścieżką niełatwej przecież dla maluchów edukacji ekonomicznej. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak otrzymuje pamiątkowy dyplom uczestnictwa w warsztatach, książeczkę i kolorowankę. Zainteresowanych zachęcam do napisania do Fundacji drogą mailową na adres fundacja@fundacjaverba.org.pl  i zapisania się na te ciekawe warsztaty edukacyjne. Polecam serdecznie!

Iwona Pietrucha