Jak dbać o prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Zdrowe nawyki żywieniowe naszych przedszkolaków

Każdy rodzic pragnie jak najlepszego startu dla swojej pociechy, dlatego powinniśmy zacząć od najważniejszej rzeczy, którą są prawidłowe nawyki żywieniowe. Utrwalone w dzieciństwie zwyczaje żywieniowe będą rzutować w przyszłości na zdrowie dorosłego człowieka.

Witaminy występujące w mleku odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie. Warunkują prawidłowy wzrost i rozwój, a także regulują wiele istotnych procesów, jakie zachodzą w naszym ciele. Część z nich jest produkowana przez organizm, jednak często muszą być dostarczane razem z pożywieniem. Jedną z witamin bardzo istotnych z punktu widzenia naszego organizmu jest witamina B7, nazywana również biotyną.
Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie. Ma ogromny wpływ na budowę i działanie skóry, włosów i paznokci – sprawia, że są bardziej elastyczne i mniej się kruszą. Jej działanie nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka – przykładem takiego ukrytego działania biotyny jest udział w tworzeniu enzymu odpowiadającego za krzepnięcie krwi. Biotyna uczestniczy także w produkcji glukozy oraz wspomaga pracę tarczycy.
Na szczęście witamina ta jest zawarta w wielu produktach spożywczych, które są elementami naszej codziennej diety, takich jak jaja, orzechy czy mleko, w którego skład wchodzi również wiele innych witamin, takich jak A, D, E i K oraz inne witaminy z grupy B. Zawiera również minerały: wapń, fosfor, magnez czy jod, które przyczyniają się do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Dlatego już dzisiaj zachęcamy wszystkie przedszkola do dołączenia do bezpłatnego programu Dzieciaki Mleczaki, sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka, mającego na celu wzrost wiedzy na temat walorów mleka i jego przetworów oraz kształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych przez zabawę. Dla przedszkoli biorących udział w programie przygotowaliśmy atrakcyjne materiały, które mają za zadanie bawić i uczyć.
Dzięki wysokiej jakości wydawnictwom dzieci będą mogły poznać mleczny świat – kolorując, wycinając, sklejając. W przygodzie tej, ich przewodnikami będą „Dzieciaki Mleczaki” – sympatyczni mleczni bohaterowie. Odwiedzą oni wybrane przedszkola, a tam gdzie się pojawią zachęcą dzieci do wspólnej zabawy, służącej poznaniu mlecznego świata. Wspólnie zbudują makietę, ukazującą jak powstaje mleko, z pastwiska aż na stół, zbudują model piramidy żywieniowej oraz przeprowadzą eksperymenty w mlecznym laboratorium.

Program Dzieciaki Mleczaki obejmuje miedzy innymi przygotowanie scenariusza zajęć o mleku, mlecznych kart pracy, zeszytów z zadaniami dla przedszkolaków, mlecznych lekcji, quizu oraz nagród dla najaktywniejszych nauczycieli i dzieci.

Program jest realizowany przez Polską Izbę Mleka i sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Wszelkie szczegóły dotyczące udziału w programie dostępne są na stronie Dzieciaki Mleczaki