Przedszkolaku! Pamiętaj o mleku w czasie upału

Jak chronić naszych podopiecznych podczas upału? 

Klimat w Polsce się zmienia i z roku na rok mierzymy się z coraz silniejszymi falami upałów w okresie wakacyjnym. Negatywnych skutków nadmiernego promieniowania słonecznego jest wiele, w tym odwodnienie organizmu, hipertermia (przegrzanie organizmu), zmiany skórne oraz czy problemy układu krwionośnego. Dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie podatne na działanie wysokich temperatur – ich ciała nagrzewają się szybciej niż ciało dorosłego człowieka. Ponadto, dzieci w wieku 3-4  lat są dodatkowo narażone ze względu na brak w pełni rozwiniętego układu termoregulacji. Jak chronić naszych podopiecznych podczas upałów?

By zaradzić niebezpiecznym dolegliwościom spowodowanymi wysokimi temperaturami, które dzieci będą odczuwać w czasie wakacji, najlepszym sposobem jest… picie mleka. Badania przeprowadzone przez ASN (American Society for Nutrition) dowodzą, że mleko zapewnia lepsze nawodnienie niż woda. W ramach badań porównano 12 płynów i czas pozostawania napoju w organizmie. Pierwsze dwa miejsca zostały zajęte przez kolejno mleko tłuste i mleko chude.
Sytuacja ta spowodowana jest obecnością lipidów w mleku. Zabezpieczają one przed odparowywaniem wody oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym także przed promieniowaniem słonecznym. Co więcej mleko i produkty mleczne dostarczają elektrolitów takich jak: wapń, magnez, potas oraz sód, które utrzymują na prawidłowym poziomie gospodarkę wodno – elektrolitową.
Wariacje produktów mlecznych, takich jak kefiry, zsiadłe mleka, maślanki, przez swoje gęstości i właściwości utrzymywania zimna, ochładzają organizm po ich skonsumowaniu. Dzieci mogą spożywać te mleczne produkty w postaci owocowych koktajli, szejków, chłodników lub lodów.

Po więcej informacji na temat wpływu mleka na zdrowie przedszkolaka oraz po mleczne przepisy zapraszamy na stronę programu Dzieciaki mleczaki, który jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka i organizowany przez Polską Izbę Mleka. Znajdziecie nas pod adresem www.dzieciakimleczaki.pl Przypominamy, że rekrutacja wciąż trwa. Wszystkie szczegóły dotyczące naszej akcji znajdują się na naszej stronie.

Źródło badań: ASN,  https://academic.oup.com/ajcn/article/103/3/717/4564598 2015 rok

Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka