Pyszne ciastka dla świętego Mikołaja i nie tylko

Pyszne świąteczne ciastka z mlekiem i … do mleka!

Wielkimi krokami nadchodzi grudzień. Dzieci kochają ten okres – to nie tylko czas świąt Bożego Narodzenia, ale również Mikołajek. Najmłodsi dostają w tym miesiącu bardzo dużo prezentów, więc warto podziękować świętemu Mikołajowi, przygotowując dla niego ciepłe mleko oraz ciastka.
Szklanka pysznego mleka zawiera wiele minerałów takich jak wapń, magnez, potas oraz mnóstwo witamin z grupy B. Składniki te będą potrzebne zarówno Mikołajowi w tym intensywnym okresie jak i dzieciom wyczekującym odwiedzin swojego świątecznego ulubieńca. Z kolei ciastka zaspokoją ochotę na małe co  nieco i dostarczą energii.
Przedstawiamy przepis na wyjątkowe i pełnowartościowe ciasteczka owsiane na mleku.
Z pewnością zasmakują one również dzieciom w okresie przedświątecznym.Ciastka dla świętego Mikołaja

Składniki:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • Pół kostki masła
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 łyżki stołowej brązowego cukru
  • 1 łyżka stołowa soli
  • Pół szklanki mleka

Przygotowanie:

W robocie kuchennym zblenduj płatki owsiane. Pokrój masło na kawałki. Dodaj masło oraz pozostałe składniki poza mlekiem do rozdrobnionych płatków owsianych. Blenduj, aż uformuje się ciasto. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Na lekko pokrytej mąką powierzchni przekrój ciasto na pół i zawiń jedną połowę w folię. Rozwałkuj pozostałe ciasto do grubości ok. 3 mm i wytnij z niego około 18 ciastek owsianych. Na blasze do pieczenia ułóż ciastka i piecz je około 20 minut, aż uzyskają złoty kolor.  Z pozostałym ciastem postępuj w ten sam sposób.  Po upieczeniu odstaw ciasteczka, aby całkowicie ostygły.
Z podanych składników powstanie okolo 40 ciastek. Można je przechowywać w szczelnym pojemniku, w temperaturze pokojowej.