Zabawa w teatr

Przedszkolny teatrzyk.

Zabawy w teatr cieszą się w przedszkolu dużą popularnością. Już dzieci 3-letnie, odtwarzając różne sytuacje chętnie wcielają się w role, nawiązują relacje z rówieśnikami, zwracają uwagę na ich potrzeby i okazują emocje, a wymyślając dialogi doskonalą swoje umiejętności komunikacyjne. Zabawa w teatr to również „arena” do uruchomienia dziecięcej wyobraźni i kreatywności, a zarazem miejsce pierwszych, bezpiecznych występów przed rówieśniczą publicznością. Ważne jest więc tworzenie w przedszkolnych salach  kącików teatralnych, dostępnych dla dzieci przez cały dzień.

Jak urządzić kącik do zabawy w teatr?

Do stworzenia kącika możemy wykorzystać kukiełki, pacynki czy ilustracje. Opowiadanie znanych historii lub bajek na podstawie ilustracji wspaniale sprawdza się w młodszych grupach. Aby przyciągnąć uwagę dzieci, ilustracje można prezentować w telewizorze zrobionym z pudełka.
Starsze przedszkolaki potrafią samodzielnie wykonać kukiełki i ozdobić scenę zrobioną, np. z kartki. Zabawy możemy urozmaicić, wykorzystując do budowy scenografii zasłony czy inne materiały i tworząc własną kotarę (do wielokrotnego użytku) z małym okienkiem, w którym odbędą się przedstawienia (kukiełkowe, pacynkowe lub obrazowe).
Oprócz scenek teatralnych, kukiełek i pacynek w kąciku warto zgromadzić rekwizyty do wykorzystania przez dzieci do przebierania się i tworzenia w żywym planie elementów potrzebnej im scenografii. Doskonale sprawdzą się tu różnego rodzaju tkaniny, gotowe stroje, kapelusze czy przedmioty codziennego użytku. W galerii przedstawiam teatrzyki, które przygotowałam z moimi przedszkolakami.

Ewa Tadeusz

Teatrzyk nr 4

Teatrzyk nr 3

 

Teatrzyk nr 2

1