Zarażajmy dzieci czytaniem

Głośne czytanie w przedszkolu.

Jak zarażać dzieci czytaniem? O zaletach głośnego czytania i dobroczynnym wpływie książki na rozwój malucha napisano już wiele. Jedno jest pewne – zarówno teoretycy, jak i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, wzbogaca wiedzę i kształtuje wzorce dobrych zachowań, uczy odróżniania dobra od zła.  Nawyk czytania i miłość do książek muszą się wykształcić już w dzieciństwie. Dużą rolę w tym procesie może i powinien odegrać nauczyciel przedszkola. 
By rozbudzać w dzieciach miłość do literatury, nie trzeba wielkich nakładów finansowych ani skomplikowanych przygotowań. Wystarczy wyrobić w kilkulatkach nawyk przynoszenia z domu książeczek, które wspólnie czytamy, i o których opowiadamy. Można nawiązać współpracę z lokalną biblioteką, stworzyć kącik wędrującej książki, zapraszać do placówki czytających gości (rodziców, znane postacie), zorganizować spotkania autorskie, sprawić, by książka była obecna z nami na co dzień, zarówno jako sposób spędzania wolnego czasu, jak i upominek urodzinowy czy nagroda w konkursie. Możliwości jest tak dużo, jak bogata jest wyobraźnia nauczyciela.

Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej…  (Jan Brzechwa)

Przedstawię kilka pomysłów, które stosuję w swoim przedszkolu. Są to oczywiście działania organizowane poza zajęciami obowiązkowymi.

Dzień Książki
Kiedyś wyznaczaliśmy jeden dzień w tygodniu, obecnie jest to każdy dzień, według uznania dzieci. Rodzice wiedzą, że książki w przedszkolu są u nas bardzo mile widziane i nie trzeba wyznaczać dnia na ich przynoszenie. Książki przedszkolaków leżą na osobnej półce, na której czekają na swoją kolej wśród innych książek do przeczytania.

Zajęcia promujące literaturę

Klub Czytających Rodziców
Każdy z rodziców może przyjść do przedszkola (po uprzednim uzgodnieniu godziny i terminu), by przeczytać wszystkim dzieciom wybraną przez siebie książkę. W naszej placówce zrobiła się już z tego nie lada atrakcja. Rodzice bowiem prześcigają się w wymyślaniu niespodzianek dla przedszkolaków. Najpierw czytają książkę, a później urozmaicają czas na różne sposoby: od najprostszego (częstowania np. piernikami, bo tematyka lektury jest świąteczna) do bardziej wyrafinowanych (np. organizują konkursy z niespodziankami dotyczące treści, wspólnie wykonują prace plastyczne, wyświetlają prezentację multimedialną związaną z ciekawym tematem). W ramach Klubu gościmy również znane osoby ze środowiska lokalnego.

Czytanie z rodzicami

Kącik Wędrującej Książki
Jestem pomysłodawczynią półki bookcrossingowej, na której znajdują się książki do wymiany. Można wypożyczyć ciekawą pozycję, przeczytać ją i oddać, można przynieść swoje książki. Nie przypuszczałam, że ten pomysł będzie cieszył się tak dużą popularnością, rotacja na półce jest ogromna. Myślę o poszerzeniu oferty o publikacje dla rodziców.

Odwiedziny w bibliotece
Przy różnych okazjach związanych z książką (i nie tylko) przedszkolaki odwiedzają bibliotekę gminną i szkolną. Świętujemy w nich m.in. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kota, Święto Kubusia Puchatka, Dzień Bibliotek Szkolnych i ubieramy choinkę na święta. Wizyta w bibliotece jest zawsze okazją do czytania bajek przez panie bibliotekarki, do kreatywnych zabaw plastycznych, do wypożyczenia ciekawych książek i chłonięcia atmosfery tego miejsca.

Dzień Bibliotekarzy
Jest to uroczystość – gala organizowana przez przedszkolaki. Co roku 8 maja dzieci zapraszają panie bibliotekarki, by uczcić ten sympatyczny dzień. Nasi wychowankowie przedstawiają przygotowaną wcześniej inscenizację wybranej bajki, są konkursy dla gości, upominki, pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek.

Spotkania autorskie
W naszej placówce gościliśmy już wielu znanych twórców literatury dla najmłodszych. Autorzy prezentują swoje książki w zabawny sposób, sprzedają ciekawe publikacje, rozdają autografy. Poeta Wiesław Drabik i Ewa Chotomska, autorka tekstów piosenek, popularna ciotka Klotka z telewizyjnego „Tik-Taka”, potrafią porwać dzieci i rozbudzić zainteresowanie słowem literackim.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

Konkursy
Organizujemy wiele konkursów tematycznie związanych z literaturą dla dzieci. Wśród nich warto wymienić konkursy plastyczne, na które przedszkolaki wykonują prace w domu wspólnie z rodzicami, np. „By czytać się chciało, zakładkę
zrób wspaniałą”, „Mój przyjaciel miś”, oraz konkursy związane z wierszami. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też konkursy recytatorskie organizowane z okazji Światowego Dnia Poezji (21 marca), również tematyczne, np. z okazji Roku Juliana Tuwima. Nagrodami we wszystkich konkursach zawsze są dobre książki.

Propozycje dla rodziców
Są to zajęcia związane właśnie z propagowaniem czytelnictwa wśród najmłodszych. Nasz kwartalnik „Skrzacik” zawsze zawiera artykuły na temat dobroczynnego wpływu czytania na dzieci, recenzję książki, którą warto polecić itp.

Najważniejsze – to mieć pomysł!

Jestem książkowym molem, według mnie dzień bez ciekawej lektury to dzień stracony. O tym, że książka jest dla mnie priorytetem, również w pracy z dziećmi, wiedzą moi przedszkolni rodzice, akceptują to i chętnie pomagają  mi w rozbudzaniu u ich pociech zainteresowań czytelniczych. A przedszkolaki, nawet te najmłodsze, przekraczając próg sali, dumnie dzierżą w rękach swoje książeczki i same dopominają się o czytanie bajek. Na podstawie swoich doświadczeń i wieloletnich obserwacji mogę udzielić rady, jak należy czytać dzieciom. To nie może być monotonne „odklepanie” treści. Czytanie książki powinno być swoistym teatrem jednego aktora, z podziałem na role, odpowiednią intonacją, ze stopniowaniem emocji, wreszcie z rozmową z dziećmi po skończonej lekturze. Dopiero wówczas odczujemy, że czytanie procentuje, a kilkulatki siadają na dywanie i słuchają z wielkim zainteresowaniem. Fundusze na książki do przedszkolnych biblioteczek czy z przeznaczeniem na konkursy otrzymujemy od dyrektora – mamy to szczęście, że nie skąpi na tego typu pomoce. Jednak to nie wszystko – staram się zdobywać książki innymi sposobami, np. wygrywając je wraz z przedszkolakami w konkursach organizowanych na Facebooku przez znane portale dla dzieci lub otrzymując egzemplarze recenzenckie.
Drogie koleżanki po fachu! Po lekturze tego artykułu liczę na odzew z Waszej strony – podzielcie się swoimi pomysłami na zarażenie dzieci bakcylem czytania.

Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem zajęć, którego celem jest stosowanie techniki kreatywnego czytania podczas zajęć z wykorzystaniem tekstu literackiego Kreatywne czytanie, czyli z muchą poznaję świat

Iwona Pietrucha
Publiczne Przedszkole im. St. Kostki w Wilczy
Autorka bloga https://muchomorkiwilcza.blogspot.com/